piątek, 7 września 2018

JAK CZYTAĆ SCHEMATY WZORÓW NA DRUTACH?

Dostałam kilka pytań "Jak czytać schematy ze wzorami ażurów na drutach" i postanowiłam napisać o paru kwestiach.


Niestety nie ma tu jakiegoś ujednoliconego systemu. Trochę łatwiej jest po angielsku ale post ten skierowany jest przede wszystkim dla polskojęzycznych dziewiarek.

Popracujemy na przykładzie ażuru ze zdjęcia.
Opisy skrótów oraz linki do filmów z instrukcjami znajdziecie we wpisie z instrukcją robienia chusty.
Rozpoczynamy od przyjrzenia się schematowi.


Pierwsza informacja jest taka, że na rysunku mamy wszystkie rzędy. Parzyste i nieparzyste.
Nie zdarza się to wcale tak często. Większość ażurowych wzorów powstaje na prawej stronie dzianiny i wtedy na stronie lewej zazwyczaj przerabiamy oczka tak jak schodzą z drutów. Jeżeli mamy oczko prawe-przerabiamy je na prawo. Oczko lewe na lewo. W naszym wzorze na lewej stronie robimy rząd prawych oczek (poza przedostatnim oczkiem na drutach, z którego zrobimy dwa oczka)

Nasz schemat ma wszystkie rzędy. Narysowałam dokładnie tylko symbole rzędu drugiego bo wszystkie rzędy parzyste przerabiamy dokładnie w ten sam sposób.
Na rysunku widzimy rząd lewych oczek zakończony symbolem oczka przerabianego raz na prawo i raz na lewo (dwa oczka powstają nam z jednego).
Tutaj UWAGA!
Symbol oczka lewego wcale nie oznacza, że rząd ten to rząd przerobionych oczek lewych!
Schemat pokazuje nam prawą stronę robótki. Chcemy aby te lewe oczka powstały na prawej stronie robótki.
Skróty mamy objaśnione wyżej.
Co jeszcze widzimy?
Niektóre oczka obrysowane pomarańczową linią.
Co to takiego?
Są to po prostu powtarzające się elementy.
W praktyce oznacza to, że przerabiamy oznaczenia z pierwszych dwóch kratek i przechodzimy do prostokątów. Przerabiamy je tyle razy ile się da i kończymy rząd ostatnimi kwadracikami.

Do pracy, nasz pierwszy rząd ażuru wygląda następująco:
Oczko prawe, kfb (czyli z jednego oczka robimy dwa, po prostu przerabiamy je najpierw na prawo a później na lewo) i przechodzimy do oczek w pomarańczowej ramce:

Dwa oczka prawe, dwa oczka przerabiamy razem na prawo tak aby były skierowane na prawo, jeden narzut, oczko prawe, jeden narzut, dwa oczka prawe przerabiamy razem na prawo ale tak by pochylone były na lewo, dwa oczka prawe.
Koniec oczek z pierwszego pomarańczowego prostokąta. Tę część (to powyżej wytłuszczonym drukiem) przerabiamy jeszcze 7 razy. 
Powinno nam zostać 5 oczek do przerobienia i ruszamy do pracy: dwa oczka prawe, dwa oczka prawe przerabiamy na prawo ale tak aby pochylały się na prawo, jedno oczko prawe.

Przechodzimy do drugiego rzędu:
Przerabiamy oczka prawe aż pozostaną nam dwa oczka na drutach.
Przedostatnie oczko przerabiamy najpierw na prawo a potem na lewo (robimy dwa oczka z jednego). Ostatnie oczko przerabiamy na prawo.

Tak przerabiamy każdy rząd parzysty!

Mamy już pierwsze dwa rzędy naszego ażuru.

Rząd trzeci:
Oczko prawe, kfb (z jednego oczka robimy dwa, po prostu przerabiamy je najpierw na prawo a później na lewo), dwa oczka prawe i przechodzimy do oczek w pomarańczowej ramce:

Oczko prawe, dwa oczka prawe przerabiamy razem na prawo aby były skierowane na prawo, narzut, trzy oczka prawe, narzut, dwa oczka prawe przerabiamy razem aby na prawo tak by były pochylone na lewo, oczko prawe.

Koniec oczek z pierwszego pomarańczowego prostokąta. Tę część (to powyżej wytłuszczonym drukiem)  przerabiamy jeszcze 7 razy. 
Powinny nam zostać 4 oczka do przerobienia i ruszamy do pracy: jedno oczko prawe, dwa oczka prawe przerabiamy na prawo ale tak aby pochylały się na prawo, jedno oczko prawe.

Rząd czwarty: tak jak rząd drugi.

Rząd piąty:
Oczko prawe, kfb (z jednego oczka robimy dwa, po prostu przerabiamy je najpierw na prawo a później na lewo), dwa oczka prawe, narzut, dwa oczka prawe przerabiamy razem na prawo tak aby były pochylone w lewo i przechodzimy do oczek w pomarańczowej ramce:

Dwa oczka przerabiamy razem na prawo tak aby były skierowane na prawo, jeden narzut, oczko prawe, jeden narzut, pierwsze oczko zdejmujemy z drutu, kolejne dwa przerabiamy razem na prawo i uzyskane w ten sposób oczko przekładamy przez oczko zdjęte z drutów (w  zasadzie mogą to być trzy oczka przerobione razem, na lewo ale w taki sposób aby na górze było pierwsze oczko z przerabianych - to w wersji łatwiejszej :)), narzut, oczko prawe, narzut, dwa oczka prawe przerabiamy razem na prawo aby były pochylone w lewą stronę.
Koniec oczek z pierwszego pomarańczowego prostokąta. Tę część (to powyżej wytłuszczonym drukiem)  przerabiamy jeszcze 7 razy. 
Powinny nam zostać 3 oczka do przerobienia: dwa oczka prawe przerabiamy na prawo ale tak aby pochylały się na prawo, jedno oczko prawe.

Rząd szósty przerabiamy jak rząd drugi.

Jeżeli będziecie mieć problem z rozszyfrowaniem pozostałych części schematu, proszę o kontakt w komentarzach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że tutaj trafiłaś/-eś. Będzie mi jeszcze bardziej miło gdy zamieścisz jakiś komentarz.